Kurtyny antystatyczne i ich zastosowanie


Materiały antystatyczne możemy znaleźć w różnych dziedzinach przemysłu, są one najczęściej stosowane tam gdzie wyładowania elektryczne mogą mieć wpływ na dalszą pracę, Wykonane z materiału PCV paski możemy spotkać w przejściach między pomieszczeniami, a ich właściwości pozwalają na pracę w temperaturze od -15°C do +50°C, dlatego stosowanie kurtyny antystatyczne jest powszechne. Jej wykonanie wydaje się proste, ze względu na materiał PCV jednak on podczas produkcji zostaje mieszany z antystatykami, które nadają odpowiednich właściwości kurtynie, aby mogła działać prawidłowo. Na rynku można także znaleźć przesłony, na które nakładana jest zewnętrzna powłoka zapobiegająca wyładowaniom, jednak jej żywotność jest znacznie krótsza.

Jak rozróżnić kurtynę antystatyczną?
Jest to dość proste możemy to zrobić za pomocą najprostszych narzędzi mierząc opór eklektyczny przesłony. Ze względu na swoją rolę folia charakteryzuje się o wiele niższym oporem niż standardowa kurtyna PCV o właściwościach izolujących. Wartość jaką powinna wykazywać to około 7.24 x 109 Ω.

Jednak kiedy pojawia się zjawisko elektryzacji?
Otóż, elektryzacja najczęściej pojawia się po kontakcie dwóch ciał obojętnych ocierających się o siebie przez co wytwarza się nadmiar ładunków elektrycznych jednego znaku. Elektryzacja może także nastąpić poprzez indukcję elektrostatyczną, zdarza się to wtedy gdy ciało obojętne zbliża się do wcześniej naelektryzowanego ciała przejmując jego pole.

Wiedząc już jak dochodzi do elektryzacji warto zastanowić się, czy w naszym przedsiębiorstwie może ona stać się niebezpieczna. Tarcie, może wywołać iskrę a iskra katastrofę, dlatego wszelkie korporacje zajmujące się lub wykorzystujące do pracy materiały łatwopalne takie jak gaz lub inne substancje powinny stosować kurtyny antystatyczne, które są odpowiednio zamontowane i uziemione. Warto nadmienić, że folie znajdują zastosowanie także w przemyśle elektronicznym, oraz w serwerowniach i miejscach do przechowywania danych na dyskach. Dodatkowo mają one świetną izolację cieplną.

Zobacz koniecznie: https://izolacyjnie.pl