Kosmetyczne newsy – picie pokrzywy.

Pokrzywa

Pokrzywa – „zielsko” kojarzone przeze mnie raczej z nieprzyjemnymi doświadczeniami hasania po łąkach z dzieciństwa i wracania do domu przez nią poparzona. Nasłuchując się o niemalże cudownych właściwościach – postanowiłam przetestować tenże (herbaciany) wynalazek na sobie samej. Zaleca się picie wywaru 2-3 razy dziennie. Koszt 20 saszetek to w moim przypadku aż 1,90 PLN (ukłon w stronę Auchan – nie jest to post sponsorowany! ;-)
Nasuwa się pytanie – tabletki czy napar? Ja zdecydowałam się na herbatę. Cena za opakowanie to ok 10zł. Smak parzonej pokrzywy wcale nie jest nie do przełknięcia, jednak nie polecam słodzić jej jak zwykłą herbatę – naprawdę smakuje gorzej. Zielone liście zawierają w sobie wiele witamin i soli mineralnych, m.in. wapń, żelazo, siarka, potas, sód, witamina A, B2, a nawet beta-karoten!

Pokrzywa ma wiele właściwości zdrowotnych jak i stosowana jest nawet w kosmetologii. W starożytności uważana była także za uwaga… afrodyzjak! Czas na słów parę o właściwości tegoż napoju:

  • poprawia pracę przewodu pokarmowego – działa pozytywnie na pracę wątroby, trzustki i nerek, ułatwia perystaltykę jelit
  • działa moczopędnie – oczyszcza drogi moczowe oraz cały organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii
  • stosowana w anemii – zwiększa ilość czerwonych krwinek oraz zwiększa poziom hemoglobiny w osoczu
  • leczy awitaminozę – dzięki zawartości licznych witamin i substancji mineralnych
  • zwalcza różnego rodzaju infekcje – zwiększa wytwarzanie interferonu, przez co wzmacnia odporność
  • ułatwia gojenie drobnych ran – zwęża naczynia krwionośne i hamuje krwawienie
  • dobrze działa na cerę i włosy – wspomaga leczenie trądziku i zmniejsza wypadanie włosów
Ważne: Przy systematycznym piciu pokrzywy, po miesiącu należy zrobić np 2 tygodniową przerwę zanim znowu zaczniemy pić napar.

11 Comments

Leave a Reply